راهنمای نویسندگان

«دستورالعمل تدوین مقالات مجلات علمی - پژوهشی دانشگاه پیام نور»

 

تذکر مهم: «مسئولیت علمی و اخلاقی هر مقاله بر عهده نویسنده مسئول مقاله است»

«همچنین نویسنده مسئول مسئولیت ارسال فایل‌ها، پیگیری مقاله در مراحل بررسی اولیه، ارزیابی، آماده سازی و انتشار مقاله؛ انجام اصلاحات مقاله و ارسال فایل های نهایی مقاله را بر عهده دارد»

 

شرایط و نحوه ارسال مقاله:

فایل‌های ذیل فقط از طریق سامانه مجله به نشانی: http://pms.journals.pnu.ac.ir و از صفحه شخصی نویسنده مسئول ارسال شود.

1- فایل اصل مقاله‌:

به مقاله­‌هایی که از طریق پست الکترونیک یا به صندوق پستی مجله ارسال شده باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد. فایل اصل مقاله باید مطابق دستورالعمل و توضیحات ذیل تنظیم شده و ارسال شود. 

2- فایل تعهدنامه:

تعهدنامه باید مطابق با نمونه زیر تکمیل شده و پس از امضاء نویسنده مسئول (یا نویسندگان) و به صورت اسکن شده ارسال شود.

[ باسمه تعالی
اینجانب …………………… نویسنده مسئول مقاله با عنوان:«………………………………»، متعهد می‌شوم مقاله مذکور را جهت بررسی و ارزیابی فقط به دوفصلنامه علمی-پژوهشی حکمت صدرایی ارسال نموده‌ و این مقاله را تا کنون و یا بطور همزمان به مجله یا نشریه دیگری نفرستاده‌ام و این مقاله تا کنون به چاپ نرسیده است. لذا چنانچه در هر زمان خلافش ثابت شود، کلیه مسئولیت‌های حقوقی و قانونی آن را بر عهده خواهم گرفت.

نام و نام خانوادگی نویسنده مسئول(یا نویسندگان)/ امضاء ].

3- فایل جدول مشخصات نویسندگان:

مشخصات نویسندگان مقاله بطور کامل در جدول زیر و در قالب Word تکمیل و ارسال شود.

 

ردیف

نام و نام خانوادگی

(فارسی و انگلیسی)

رتبه علمی

(فارسی و انگلیسی)

مرکز علمی

(فارسی و انگلیسی)

تلفن محل کار

تلفن همراه

آدرس پستی محل کار

آدرس پستی منزل

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

- شایان ذکر است تعداد و ترتیب نویسندگان مقاله بر اساس جدول فوق و توسط نویسنده مسئول مشخص می‌شود. هر گونه تغییر در ترتیب اسامی نویسندگان، حذف نام و یا اضافه شدن افراد به تعداد نویسندگان مقاله؛ فقط قبل از داوری نهایی مقاله و قبل صدور پذیرش مقاله، با ارائه درخواست کتبی و تأیید همه نویسندگان و در صورت ارائه دلایل موجه قابل بررسی است.

 

مراحل پذیرش مقاله:

- مقالات دریافتی بعد از تصویب موضوع از طرف هیأت تحریریه، توسط داوران ارزیابی شده و در صورت تأیید نهایی، پذیرفته می شود.

- هر مقاله قبل از داوری، مشابهت‌یابی شده و چنانچه یک سوم یا بیش از یک سوم مقاله تکراری باشد، ردّ خواهد شد.

- هیأت تحریریه و داوران مجله در ردّ یا قبول، اصلاح مقالات دریافتی و همچنین بررسی درخواست نویسنده/گان؛ دارای اختیار کامل می‌باشند.

 - گواهی پذیرش مقاله پس از اتمام مراحل داوری، انجام اصلاحات و ویراستاری مقاله توسط نویسنده مسئول و تصویب نهایی هیأت تحریریه توسط سردبیر مجله صادر و به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید. مقالات پذیرفته شده طبق ضوابط مجله به ترتیب تاریخ پذیرش مقالات در نوبت چاپ قرار خواهد گرفت.نامه پذیرش مقاله فقط برای نویسنده مسئول مقاله ارسال می‌شود و اطلاع‌رسانی و ارسال نامه پذیرش مقاله برای سایر نویسندگان، پس از صدور بر عهده‌ی نویسنده مسئول مقاله است.

- مقالاتی که بر اساس مندرجات این راهنما تهیه نشده و با آن مطابقت نداشته باشند، بررسی نخواهند شد.

 

 شرایط و مدارک لازم برای پذیرش مقاله:

1- مقاله‌های ارسالی باید در زمینه­‌ی تخصصی نشریه و دارای جنبه آموزشی یا پژوهشی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد.

2- مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تاییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌شود.

3- علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­ها ارسال نشده باشد. مقالات ارائه شده به صورت خلاصه مقاله درکنگره ها، سمپوزیوم‌ها، سمینارهای داخلی و خارجی که چاپ و منتشر شده باشد، می‌تواند در قالب مقاله کامل ارائه شوند.

4- زبان رسمی نشریه فارسی است (با این حال مقاله‌های به زبان انگلیسی نیز قابل بررسی خواهد بود).

5- مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود.

6- نشریه در رد یا قبول، ویرایش، تلخیص یا اصلاح مقاله­های پذیرش شده آزاد است و از بازگرداندن مقاله‌های دریافتی معذور است.

7- مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

8- مقاله‌های علمی- مروری از نویسندگان مجرب در زمینه­‌های تخصصی در صورتی پذیرش می‌شود که به منابع متنابهی استناد شده و نوآوری خاصی داشته باشد.

9- اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از آرشیو مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

10- متن مقاله‌ بایستی بصورت دو ستونه در کاغذ A4 با فاصله تقریبی میان دو ستون و بین سطور 1 سانتیمتر و با قلم B Lotus نازک 13  و با فاصله 2 سانتیمتر از چپ و راست و فاصله 3 سانتیمتر از بالا و پایین کاغذ در محیط Microsoft Word 2003-2007 حردفچینی شود. برای متن‌های لاتین با قلم Times New Roman نازک 11 با فاصله تقریبی میان سطور 1 سانتیمتر و برای متن­های عربی با قلم  B Badr 12 با فاصله تقریبی میان سطور 1 سانتیمتر حروفچینی شود.

11- تیترها با قلم B Lotus درشت 13 باشد. کلیه تیترها (به غیر از: چکیده، مقدمه و نتیجه گیری) باید به ترتیب عددی شماره گذاری شده باشد.

12- دستورهای نقطه گذاری در نوشتار متن رعایت شوند. به طور مثال گذاشتن فاصله قبل از نقطه (.)، کاما (،) و علامت سوال (؟) لازم نیست، ولی بعد از آنها، درج یک فاصله الزامی است.

13-  کلیه صفحات مقاله از جمله صفحاتی که دارای شکل/ جدول/ تصویر می‌باشند، دارای قطع یکسان و شماره صفحه باشد و حداکثر حجم مقاله‌ها همراه  با جدول‌ها و نمودارها نباید از 20 صفحه ‌(6000 کلمه) بیشتر باشد.

14- معادل فارسی یا معنای انگلیسی کلمات، اصطلاحات، مفاهیم و نام‌­های خارجی؛ باید در همان صفحه و در «پاورقی» آورده شود.

15- جملات و  عباراتی که دارای بیش از یک خط توضیحات تکمیلی است، نباید در پاورقی آورده شود؛ اینگونه جمله‌ها و عبارات باید به ترتیب شماره گذاری شده و بصورت «پی‌نوشت»، در انتهای مقاله و قبل از فهرست منابع آورده شود.

16- تعداد کلمات و صفحات مقاله: هر صفحه از 300 کلمه و صفحات از 20 تا حداکثر 25 صفحه بیشتر نباشد.

17- در صورت تأیید نهایی داوران و پذیرش اولیه مقاله، برای صدور پذیرش مقاله لازم است نویسنده مسئول به منظور احراز رتبه علمی نویسندگان مقاله، مدرک معتبری که مؤید رتبه علمی نویسندگان مقاله باشد؛ مانند: تصویر مدرک تحصیلی یا حکم کارگزینی ، گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی فارغ التحصیلی(برای دانشجویان مقطع دکتری) و یا هرگونه مدرک رسمی و معتبری که مورد قبول مجله نیز قرار گیرد را از طریق صفحه شخصی خود در سامانه مجله بارگذاری و ارسال نماید.

 

مقاله‌های ارسالی بایستی دارای بخش‌های زیر باشد:

 • شناسه مقاله: - همراه هر مقاله اطلاعات ذیل به هر دو زبان فارسی و انگلیسی ارسال خواهد شد:

-  عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی

-  نام و نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان به ترتیب میزان سهم و مرتبه علمی و محل اشتغال یا تحصیل نویسنده/ نویسندگان (به فارسی و انگلیسی)

-  نشانی کامل نویسنده مسئول مکاتبات به فارسی و انگلیسی (شامل نشانی پستی- شماره تلفن ثابت، همراه، دورنگار و نشانی الکترونیکی)

-  مشخص نمودن نام مؤسسه تأمین کننده مخارج مالی (در صورت وجود)

 • صفحه اول

 •  عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی: عنوان مقاله که در صفحه اول نوشته می‌شود باید خلاصه و گویا بوده و بیانگر موضوع تحقیق باشد و از 20 کلمه تجاوز نکند. از درج اسامی نگارنده‌(گان) در صفحه اول مقاله اجتناب شود.

 • چکیده فارسی: شامل شرح مختصر و جامعی از محتوای مقاله با تأکید بر طرح مسأله، هدف‌ها، روش‌ها و نتیجه‌گیری است. چکیده در یک پاراگراف و حداکثر در 250 کلمه تنظیم شود. این بخش از مقاله در عین اختصار باید گویای روش کار و برجسته‌ترین نتایج تحقیق بدون استفاده از کلمات اختصاری تعریف نشده، جدول، شکل و منابع باشد.

 • کلید واژگان فارسی: (5 تا 7 واژه) واژه‌های کلیدی به نحوی تعیین گردند که بتوان از آنها جهت تهیه فهرست موضوعی (Index) استفاده نمود.

 • چکیده انگلیسی(Abstract): که باید برگردان کامل عنوان و چکیده فارسی به زبان انگلیسی باشد.

 • و کلید واژگان انگلیسی: که باید برگردان واژگان کلیدی فارسی به زبان انگلیسی باشد.

 • سایر صفحه­‌ها:                                                                                                                   

 • مقدمه: باید با بیان مسئله مورد بحث در تحقیق و مرور پژوهش­های انجام شده؛ هدف پژوهش را توجیه کند و به خصوص نوآوری در تحقیق را بطور واضح بیان نماید.

 • مواد و روش­ها (روش شناسی): توضیح روش­های شناسایی و ارزیابی، مواد و وسایل به کار رفته، شیوه اجرای پژوهش و طرح آماری باید کاملاً گویا بوده و در آن مشخصات محل، زمان و نحوه اجرای آزمایش همراه با روش جمع آوری داده ها و پردازش و تحلیل آماری آنها ارائه   شوند. حتی المقدور از   شرح جزئیات پرهیز و فقط به ارایه اصول با ذکر مأخذ اکتفا شود. روش های ابداعی یا موارد خاصی که برای اولین بار بکار گرفته شده است به­طور کامل شرح داده شوند.

 • اطلاعات و داده‌­ها: برای ارائه منطقی و اصولی نتایج کمی و کیفی به دست آمده (در صورت نیاز با استفاده از جدول و نمودار و طبقه بندی نتایج). هر جدول از شماره، عنوان، سرستون‌ها و متن جدول تشکیل می‌شود. هر جدول با یک خط افقی از شماره و عنوان جدول جدا می‌شود. سر ستون جدول هم با یک خط افقی از متن جدول جدا و در زیر متن جدول نیز یک خط افقی ترسیم گردد. در داخل متن جداول از درج خطوط عمودی و افقی خودداری شود. کلیه اعداد جدول(ها) و نمودارها به انگلیسی و از چپ به راست تنظیم شوند. عنوان هر جدول‎ در بالای آن درج شود. برای درج عنوان، پس از کلمه "جدول" و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. از ارسال جداول و نمودارها به صورت تصویر خودداری گردد. در متن مقاله به شماره‌­ی عکس‌ها، جدول‌ها و نمودارها (در صورت وجود) با دقت اشاره شود و محل آنها مشخص گردد.

 • بحث و نتیجه­‌گیری: برای تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده با توجه به هدف پژوهش و یافته ­های سایر پژوهش­ ها.

          -  نتایج و بحث باید توأم و به صورت نوشتار، جدول، شکل و نمودار ارائه گردد. نتایج مقاله با استناد به منابع علمی مستند و مرتبط با موضوع مقاله، مورد بحث و تحلیل قرار گرفته و نتایج جدید علمی و نوآوری در تحقیق به دقت و با دلایل روشن ارائه گردند. نتایج عددی یک موضوع، تنها به یک صورت (شکل یا جدول) ارائه شوند.

         -  کلیه شکل‎ها، نمودارها و تصاویر با واژه "شکل" نامگذاری شده و عنوان شکل‎ در زیر آن درج شود. برای درج عنوان هر شکل، پس از کلمه شکل و شماره آن، خط تیره و سپس عنوان ذکر گردد. عکس‎ها باید به وضوح و کیفیت بالا تهیه و به صورت جداگانه، ‌با فرمت JPG  یاDPI 300  در انتهای مقاله آورده شوند.

        -  شماره جدول(ها)، شکل(ها)، تصویر(ها) و نمودار(ها) به ترتیب ارائه نتایج آنها در مقاله تعیین و محل قرار‌گیری شماره آنها پس از ارائه نتایج ذیربط در متن مقاله می‌باشد.

        -  نتایج و بررسی‌های آماری به یکی از روش‌های علمی منعکس شوند. چنانچه محاسبات آماری در سطوح 5% و 1% منجر به اختلاف معنی‌دار شده باشند به ترتیب با یک و دو ستاره نشان داده شوند و در صورتیکه اختلاف معنی‌دار نباشد با علامت ns مشخص شوند.

 • سپاسگزاری: در این بخش که حداکثر در چهار سطر تنظیم می‌­شود، از اشخاص حقیقی و حقوقی که در راهنمایی یا انجام تحقیق مساعدت نموده‌اند یا در تأمین بودجه، امکانات و لوازم تحقیق نقش مؤثری داشته‌اند، سپاسگزاری گردد.

 • منابع و مآخذ: ارجاع مأخذ در متن مقاله داخل پرانتز به روش APA مشخص شود و در قسمت مراجع مشخصات کامل منبع به ترتیب حروف الفبا آورده شود. فقط منابع استفاده شده در متن، در فهرست منابع مورد استفاده ارائه شوند. منابع باید مستند و معتبر بوده و به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی نویسنده(گان) با تورفتگی 5/0 سانتی متر برای خطوط دوم و بعد از آن (Hanging) مرتب شوند. ذکر منابع در متن مقاله با ارجاع به نگارنده‌(گان) و سال انتشار منبع صورت گیرد. وقتی از چند اثر مختلف یک نویسنده استفاده می‌شود، شماره‌گذاری این مقاله‌ها به ترتیب سال انتشار آنها (از قدیم به جدید) انجام گیرد. نام مخفف مجلات باید بر اساس نام استاندارد آنها در لیست ISSN که از طریق آدرس اینترنتی زیر قابل دسترسی می‌باشد، در فهرست منابع درج شوند.  

 

نحوه ارجاع در داخل متن:

 • برای منابعی که یک یا چند نویسنده دارد: (نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، سال، صفحه)

 • برای منابعی که از نوشته­ی دیگران نقل قول شده است: (نقل از ....، سال، صفحه)

 • برای منابع اینترنتی (نام خانوادگی نویسنده یا نام فایل html، تاریخ یا تاریخ دسترسی به صورت روز، ماه، سال)

 

نحوه ارجاع در منابع در پایان مقاله:

(توجه: در صورت مشخص نبودن نویسنده، تاریخ نشر یا ناشر از عبارت­های بی­نا، بی­تا و بی­جا استفاده شود)

 • کتاب: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.

 • کتابی که به جای مؤلف با عنوان سازمان­ها یا نهادها منتشر شده است: نام سازمان­ یا نهاد. (سال انتشار). عنوان کتاب. محل نشر: مؤلف. نوبت ویرایش یا چاپ.

  • فصلی از یک کتاب یا مقاله­ای از یک مجموعه مقاله که به­وسیله افراد مختلف نوشته شده اما مؤسسه یا افراد معینی آن را گردآوری و به چاپ رسانده­اند: نام نویسنده/ نویسندگان. (سال انتشار). عنوان مقاله. در نام گردآورنده ( گردآورنده)، نام مجموعه مقالات، (شماره صفحه­ هایی که فصل کتاب یا مقاله در آن درج شده). محل نشر: ناشر.

  •  کتابی که مؤلف خاصی ندارد: عنوان کتاب. (سال انتشار). محل نشر: ناشر. نوبت ویرایش یا چاپ.

  •  کتاب ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان. (سال ترجمه). عنوان کتاب به فارسی. نام و نام خانوادگی مترجم/ مترجمان. محل نشر: ناشر.

  •  پایان‌­نامه: نام خانوادگی، نام نگارنده پایان­نامه. (سال). عنوانپایان­ نامه. ذکر پایان نامه بودن منبع. دانشگاه.

   • مقاله: نام خانوادگی، نام نویسنده/ نویسندگان (سال ) عنوان مقاله، نام نشریه. صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه­ هایی که مقاله در آن درج شده.

   • مقاله­های چاپ شده در روزنامه­ها: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال، روز ماه) عنوان مقاله؛ نام روزنامه، شماره صفحه.

   • مقاله ترجمه شده: نام خانوادگی، نام نویسنده (سال ) عنوان مقاله، ( نام و نام خانوادگی مترجم با ذکر عنوان مترجم) نام نشریه­ای که مقاله ترجمه شده در آن درج شده . صاحب امتیاز، سال ، دوره یا شماره، شماره صفحه­ها.

 

نحوه ارجاع منابع قابل دسترس از طریق شبکه جهانی وب یا منابع الکترونیکی:

 • کتاب و مجموعه مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار. تاریخ آخرین ویرایش در صورت موجود بودن ؛ ] نوع رسانه مشخص شود [On Line, DVD,…،. ] تاریخ مشاهده [.

 • کتاب و مجموعه مقالات بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.عنوان کتاب. ] CD-ROM [. محل نشر: ناشر، تاریخ انتشار.

 • پایان نامه: نام خانوادگی، نام نویسنده. «عنوان پایان نامه»، مقطع تحصیلی و رشته، نام دانشکده، دانشگاه، سال دفاع.] نوع رسانه [On Line …،. ] تاریخ مشاهده [

 • چکیده مقالات: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». ] ذکر واژه چکیده [. نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ]نوع رسانه [On Line, ….. ] تاریخ مشاهده [.

 • مقاله کنفرانس یا سمینار: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». عنوان سمینار یا همایش (محل و تاریخ برگزاری روز، ماه، سال). تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش: شماره صفحه (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه [. ] تاریخ مشاهده [.

 • مقاله­ های قابل دسترس از طریق سایت­ها یا صفحات خانگی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام سایت یا صفحه خانگی. تاریخ انتشار یا آخرین روزآمد شدن)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.

 • مقاله­ های مجلات الکترونیکی: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه. ] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.

 • مقاله­ های مجلات الکترونیکی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ] CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن).

 • مقاله­ های الکترونیکی مجلات چاپی: .نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه (در صورت موجود بودن)..] تاریخ مشاهده [.

 • مقاله­ های الکترونیکی مجلات چاپی بر روی دیسک فشرده: نام خانوادگی، نام نویسنده.«عنوان مقاله». نام مجله، ]ذکر واژه CD-ROM [. دوره، شماره، ماه، سال: شماره صفحه

 • اطلاعات متعلق به شخصی خاص: نام خانوادگی، نام صاحب صفحه اصلی. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage..] نوع رسانه [.. ] تاریخ مشاهده [.

 • اطلاعات متعلق به سازمان یا نهادی خاص: عنوان سایت. ] ذکر واژه صفحه اصلی [Homepage.. تاریخ انتشار یا آخرین ویرایش (در صورت موجود بودن). ] نوع رسانه[.. ] تاریخ مشاهده [.

 • فایل صوتی: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»  ]  [Sound File.(ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده [.

 • فایل تصویری: نام خانوادگی، نام صاحب فایل. «نام فایل»] [Image File. (ذکر فرمت فایل)] Online [.. ] تاریخ مشاهده[.

 • فایل ویدئویی: «نام فایل» ] [Video File. (ذکر فرمت فایل) ] Online [. < نشانی دسترسی >. ] تاریخ مشاهده[.

 • پست الکترونیکی: نام خانوادگی، نام فرستنده نامه. < نشانی الکترونیکی فرستنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال. «موضوع نامه» نام و نام خانوادگی، گیرنده نامه. < نشانی الکترونیکی گیرنده >. تاریخ ارسال نامه، روز، ماه، سال.